شرکت مهندسین مشاور روان تدبیر صنعت


 
 
 
 
 
 

مسیر صفحه: مقالات علمی :: روغنهای فلزکاری
 
 
روغنهای فلزکاری PDF پرینت پست الکترونیکی
مولف مدیر سایت   
چهارشنبه ، 13 دی 1391 11:59

 

روغنهای فلزکاری :

 

آب به عنوان ارزانترین و در دسترس ترین سیال خنک کننده از مدتها قبل مورد توجه سازندگان تجهیزات ماشین کاری قرار داشت. علت این امر علاوه بر مزایای ذکر شده گرانروی پائین، ظرفیت حرارتی بالا و براده شوئی بسیارمطلوب آن می باشد اما در کنار مزایای ذکر شده آب سبب خوردگی و زنگ زدگی شدید قطعات آهنی و غیر آهنی و قسمتهای مختلف دستگاه ماشین کاری میگردد. با عنایت به نکات فوق روغنهای امولسیون شونده با حفظ نقاط مثبت آب و اصلاح عیوب آن ترکیب بندی شده است.

 

وجود امولسیفایر سبب پراکنده شدن ذرات ریز روغن در آب و تشکیل یک امولسیون شیری رنگ همگن و یکنواخت میگردد. برای شرایط سخت نیز افزودن روغنهای چرب باعث سهولت عملیات سخت فلزات آهنی و غیر آهنی خواهد شد.

 

از روغنهای امولسیون شونده در طیف وسیعی از عملیات های ماشین کاری نظیر سوراخ کاری ، مته کاری ، تراشکاری ، فرزکاری ، حدیده کاری ، اره کاری ، برشکاری و سنگ زنی استفاده می شود.

 

البته نباید فراموش کرد که با توجه به نوع عملیات و آلیاژ مورد نظر از روغنهای امولسیون شونده  و یا سیالات شیمیائی مناسب استفاده شود.

 

 

به طور کلی سیالات پایه آب به سه دسته اصلی تقسیم بندی می شوند :

 

1-   روغنهای امولسیون شونده

2-  امولسیونهای شیمیائی یا سیالات نیمه سینتتیک

3- محلولهای شیمیائی یا سیالات سینتتیک

 

عمليات ماشينكاري به دو دسته عمده تقسيم بندي مي شود :  

 

1-عمليات شكل دهي فلزات

2-عمليات براده برداري فلزات

 

با توجه به نوع عمليات از روغنها يا سيالات متنوعي ميتوان استفاده كرد كه معمولاً با نامهائي نظير روغن برش، كشش و آب صابون معرفي شده است .

 

 

 * روانكارهاي عمليات ماشينكاري با توجه به نوع عمليات و شرايط قطعه و ابزار به دو دسته زير تقسيم بندي مي شوند :

 

1-روغنهاي خالص ( روغنهای برش بدون آب)

2-روغنهاي امولسيون شونده ( روغنهای خنک کننده امتزاج پذیر با آب)

 

هر چه شرايط عمليات ماشينكاري سخت تر باشد و يا به عبارتي ميزان اصطكاك موجود بين ابزار و قطعه بيشتر باشد نياز به خاصيت روانكاري بيشتري نسبت به خاصيت خنك كنندگي است. لذا در اين شرايط از روغنهاي خالص براي عمليات ماشين كاري استفاده مي شود. در شرايطي كه عمليات ماشينكاري سبك تر بوده و سرعت عمليات بالاتر مي باشد نياز به خاصيت خنك كنندگي بيشتر است و در چنين شرايطي از روغنهاي امولسيون شونده ( آب صابون)  استفاده مي شود .

 

 

روغنهای برش بدون آب :

 

روغنهای برشی که بیشتر در روش های سنگ زنی ، مته کاری عمقی و تراشکاری بدون اضافه کردن آب استفاده می شوند ، به عنوان روغن های بدون آب شناخته می شوند . روغنهای بدون آب دارای برتری هایی نسبت به روغنهای امتزاج پذیر با آب هستند :

 

*  افزایش طول عمر مفید ابزار کار

*  پرداخت بهتر سطح در عملیاتی که در شرایط سخت و سرعت های برش کم انجام می شوند .

*  نگهداری ساده تر و راحت تر روغن

*  افزایش قابل توجه طول عمر مفید روغن

*  کمتر شدن مشکلات خوردگی و زنگ زدگی

*  کمتر شدن آلودگی سایر سیستم های روانکاری موجود در محیط کار

 

ضعف اصلی روغنهای بدون آب در مقایسه با روغنهای امتزاج پذیر ، قدرت خنک کنندگی ضعیف تر آنها می باشد . این موضوع در سرعت های زیاد برش ، بیشتر به چشم می آید و تنها مورد استثناء مته کاری باسرعت زیاد است که روانکاری مناسب روغنهای بدون آب باعث می شود که گرمای تولید شده بسار کمتر و نیاز به خنک کاری نباشد . ضعف دیگر روغنهای بدون آب ، قابلیت آتش گیری و خطرهای ناشی از پخش شدن آنها در فضای اطراف میباشد .

 

روغنهای خنک کننده ( امتزاج پذیر با آب) :

 

بیشتر بودن هدایت گرمایی آب از عواملی هستند که اثر خنک کنندگی روغنهای امتزاج پذیر را بهبود می بخشند . تبخیر شدن آب موجود در این گونه روغن ها تاثیر زیادی در خنک کاری و روانکاری دارد .

 

بر خلاف روغن های بدون آب ، افزایش کارایی برش ، عامل اصلی انتخاب روغن های امتزاج پذیر برای عمل روانکاری   نمی باشد . خنک کنندگی و روان کنندگی ابزار و قطعه کار مهمترین عواملی هستند که روغن های امتزاج پذیر ( آب صابونها ) به خاطر آنهای مورد استفاده قرار می گیرند . اهمیت خنک کنندگی به حدی است که اغلب از روغنهای امتزاج پذیر به عنوان سیالات  خنک کننده (Coolant  ) نیز یاد می شود .

 

 

آخرین به روز رسانی در چهارشنبه ، 13 دی 1391 12:05
 
 
 
 
 

تماس با ما

آدرس: تبریز، خیابان راه آهن، مجتمع تجاری عمران، همکف ، پلاک 30

 

تلفن: 4439663 (411)

 

فاکس: 4410250 (411)

 

ایمیل: info@rtslub.com

خبر نامهنظرات شما

حسن صمدی اقدم
از سایت شما لذت بردم
اطلاعات خوبی در آن بود :p...
پنجشنبه ، 02 آذر 1391
مدیر سایت
اولین یاداشت در دفتر میهمان از طرف مدیر سایت به من...
پنجشنبه ، 17 تیر 1389

مشاهده همه نظرات »

ارسال نظر جدید »

آخرین اخبار

تکنولوژی محافظت از خوردگی VCI -

 

عرضه مواد و محصولات آمریکایی و آلمانی مورد استفاده جهت محافظت از خوردگی ( ضد زنگ) قطعات - تجهیزات و ماشین آلات صنعتی ( صنایع نفت و پتروشیمی - صنایع خودرو و قطعات و ... ) برای مدت طولانی در شرایط بد آب و هوایی که با تکنولوژی جدید و پیشرفته VCI  تهیه گردیده است .

جهت کسب اطلاعات بیشتر به بخش محصولات - تکنولوژی VCI مراجعه فرمایید .